A Sóballa tanösvény a világviszonylatban egyedülálló pannon szikesek legfőbb elemét, a klasszikus fehér vizű szikes tavi vízi élőhely együttest és a környező szikes élőhelyeket, a jellemző növény és állatfajokat mutatja be élményszerűen közeli módon, a Böddi-szék peremén.
A Böddi-szék ÉNY-i öblözetét magasvezetésű csatorna zárja el a nyílt víztől. Az elzáródott területen a szikes tó öblözete elmocsarasodott, nyílt vízfelszín, vagy réti jellegű növényzet csak a szegélyekben mutatkozik.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a zsiókás nádas kaszálásával megnyitotta az évek óta növekvő zárt mocsári növényzetet, így a szikes rétek és a mézspázsitosok szegélyére jellemző fajok, mint az ősszel lila virágjával tömegesen nyíló sziki őszirózsa (Aster tripolium supbsp. hungaricum) állományai szembetűnnek. Botanikai monitoring vizsgálatok alapján kimutatható, hogy a szikes réti növényfajok jelen vannak szinte mindenhol a területen a zárt mocsári növényzet aljnövényzetében, de felületes szemlélődés során nem szembetűnőek. A zsiókás-nádasok megnyitásával azonban a szikes rétekre jellemző őszirózsás-tippanos-csetkákás növényzet megerősödhet.
A sziki őszirózsa a sűrű zsiókás növényzetben is kitart, lilás-rózsaszín virágja előtűnik a mocsári növényzetben. A zárt zsiókásban nyúlánk szárának felső részén helyeződő virágzatával a fény felé törekszik.
Zsiókás-nádas mocsár kaszálása
A sziki őszirózsa (Aster tripolium supbsp. pannonicus) Dél-, Közép- és Kelet-Európa sós és szikes élőhelyein elterjedt faj. Magyarországon a pannon endemikus elterjedésűnek tartott alfaj, a subsp. pannonicus fordul elő, melynek azonban taxonómiai értéke vitatott. A sziki őszirózsa a tavasszal tocsogós szikes rétek és a szikfok társulások jellemző növénye. A szikes tavak parti zónájában gyakori, a szikes tavakhoz közvetlenül kötődő, ősszel helyenként tömegesen nyíló növény.
Szöveg és fotók: Mile Orsolya