Elsősorban a tájban élő és gazdálkodó személyeket kérdeztük meg a Böddi-szék természeti adottságairól. Kitértünk az ökoszisztéma-szolgáltatások jelentőségére, a természet adta javak egykori felhasználására. Adatközlőink szívesen emlékeztek vissza közel 50 év távlatában a területen legelő nyájakra, csordákra, a szikes tavak környéki tanyákra, azok összetartó lakosságára. Az elbeszélésekből sikerült összegyűjteni többek között a kiszáradt szikes tavak sós felszínéhez köthető szappankészítés fortélyait, a vályogtégla gyártási folyamatát, a náddal vagy zsiókával történő tetőfedés technikáját. A helyiek sok esetben a terület jelenlegi adottságait is felvázolták számunkra, elmondták az általuk tapasztalt aktuális problémákat, amelyekre tapasztalataik alapján esetleges megoldásokat is javasoltak. Az interjúkészítés alkalmával többféle gazdálkodási forma működésébe láthattunk bele. Gyakran a beszélgetéseket rövid területbejárás, az állatállomány és a majorság bemutatása követte. Interjúalanyaink nyitottak voltak a feltett kérdések és témakörök iránt, szívesen osztották meg tapasztalataikat. A projekt által érintett településeken összesen 34 interjút készítettünk el. Az interjúk kiegészültek az un. Q-módszer alkalmazásával, amelynek keretében adatközlőink az érintett területről készített fotók sorba rendezésével közvetítették véleményüket.
2018. október 08.
A projektterület keleti részén, jól megközelíthető helyen lévő működőképes állattartó telephely és karámrendszer megvásárlása projekt forrásból fontos lépés a legeltetéses gazdálkodás alapjainak megtereméséhez. A telephely elsősorban juhok, szamarak tartására alkalmas, és a legelőterületek kitűnő megközelítését teszi lehetővé a projektterület keleti részéről.
2018. augusztus 31.
A projektterületen zajló földvásárlás célja összefüggő természetvédelmi kezelési területegységek létrehozása, mely a legeltetéses gazdálkodás alapját jelenti. A földvásárlás további célja a csatorna új tervezett nyomvonala mentén az állami tulajdonviszony kialakítása. A projekt során eddig összesen 433,24 ha terület vásárlása történt meg, melyből a KNPI 324,98 ha, míg a Dunatáj Közalapítván 108,26 ha földterületet vásárolt meg.
2018. augusztus 15.
A gyepterületeken terjedő, azok kezelését megnehezítő és a gyepek állapotát kedvezőtlen irányba befolyásoló idegenhonos, inváziós keskenylevelű ezüstfa állományok kivágásának előkészítése több éve zajló folyamat volt a Böddi-szék déli részén. A faegyedek vegyszeres kezelése megtörtént, így kivágást követően az újrasarjadás esélye jelentősen csökken. A tőelválasztás november folyamán zajlott, a faanyag aprítékolva került elszállításra.
2018. június 22.
A Böddi-állás karámrendszerén belül az állattartáshoz kapcsolódó kiszolgáló tevékenységek központi helyszínéül szolgáló épület elkészült. Az épület tájbaillő, tervezése és kivitelezése során elsősorban a gyakorlati szempontokat, feladatokat vettük figyelembe.
2018. március 20.
A Dunatáj Közalapítvány a projekttetrületen 6 db korábban is létező, különböző állapotú ásott kút felújítását végeztette el a projekt keretén belül. A kutak a legeltetéses állattartás feltételeinek megteremtéséhez járulnak hozzá.
2018. március 19.
Az elvi vízjogi engedély, a jelenlegi és a tervezett nyomvonal mentén elvégzett talajmechanikai vizsgálat, a projektterület részletes geodéziai felmérése és részletes légifotó állományának elkészítése, valamint az ADUVIZIG vízgazdálkodási előírásai és a KNPI természetvédelmi kezelői előírásai alapján elkészült a csatorna nyomvonal vízjogi létesítési tervdokumentációja. Az engedélyezési eljárás előkészítése folyamatban van.
2018. március 14.
A Dunatáj Közalapítvány szikes gyepekkel közvetlen szomszédságában lévő, projekt forrásból megvásárolt, gyér növekedési eréjű, kiritkult idegenhonos akácállományt termelt le, majd a területet gyep művelési ágú területté minősíttették át. A gallyak a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság gépével aprítékolásra kerültek, majd Harta Önkormányzata segítségével kerültek elszállításra és az Önkormányzat használhatta fel intézményéhez tartozó épület fűtéséhez.
2017. október 15.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a projektterületünkön, a Böddi-szék egyik lefűződött meder-öblözetében a zsiókás nádas növényzet kaszálásával megnyitotta az évek óta növekvő zárt mocsári növényzetet. A zsiókás-nádas szegélyében tömegével nyílik a sziki őszirózsa, mely a szikes rétek egyik jellemző, feltűnő faja, ősszel lila tengerével jelzi a madarak számára is kedvező, tocsogós sziki rétek jelenlétét. A tómeder öblözetében a kezelés hatására a szikes-tó partjára jellemző növényzet regenerációja megindulhat, az elmocsarasodott mederrészeken a zsiókások aljnövényzetében előforduló szikes réti fajok állományai megerősödhetnek.
2017. október 03.
A Kiskunsági Nemzeti Park 2018. október elején kisebb magyar szürke szarvasmarha gulyával elindította a legeltetéses területkezelést a Böddi-széken. A projekt keretén belül a Böddi-álláson kialakított telephely teszt-üzeme is volt ez a két hónapos időszak, hiszen az állatok éjszakázása céljából kialakított karámrendszer és az itatást szolgáló felújított gémeskutak használata így indult meg.
2017. október 02.
A csatorna új nyomvonala vízjogi létesítési és kiviteli tervének készítésére közbeszerzési eljárás keretén belül kiválasztott vállalkozás megkezdte a tervezői munkát.
2017. szeptember 26.
A Dunatáj Közalapítvány megvásárolta a felújítandó hodály felépítményeket, melyek a juhlegeltetés kiszolgálását teszik lehetővé.
2017. június 05.
Az idegenhonos, inváziósan terjedő selyemkóró már nem csak a bolygatott homokhátsági területeken, hanem a szikes tavakat övező lepelhomokkal borított löszhátakon is terjed és foglal el értékes gyepterületeket. Ezért a selymekóró elleni küzdelem a projekt egyik feladata.
2017. február 21.
Őshonos furioso north-star lovakat vásároltunk, melyek hagyományos módon a gulyások munkáját fogják segíteni a Böddi-széki legeltetésben.
2017. január 18.
A vízállásos területek szárzúzását a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a keményre fagyott jég hátán tudta elvégezni, mivel a csapadékos őszi időszakban a vízállásos területek egy részén a munkavégzés nem volt megvalósítható.
2016. december 13.
A Böddi széken legeltetni tervezett szarvasmarhák téli telephelyéül szolgáló ingatlant hodályrendszerrel Izsák külterületen vásároltuk meg.
2016. szeptember 15.
Négy gémeskút felújítása történt meg a Böddi-széken, melyek a gyepterületek szarvasmarhákkal történő legeltetésében játszanak kulcsszerepet.
2016. június 15.
Karámrendszer épült a Böddi-álláson, mely a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Böddi-széki, jelentős részben Life forrásból vásárolt területeinek legeltetésre alapozott szarvasmarha tartásának bázisa lesz a közeljövőben.
2016. április 30.
A projekt általános ismertetése három nagy méretű információs táblán került bemutatásra. A táblákon a szikes élőhelyek fontosságát hangsúlyozzuk, feltüntetésre került a projekt fő célkitűzése és a fő tevékenységek bemutatása.
2016. április 14.
A Böddi széken legelő állattartással foglalkozó helyi gazdálkodók és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi kezelésben részt vevő munkatársai műhelybeszélgetésen vettek részt Dunatetétlen település önkormányzatának rendezvény termében. A kerekasztal megbeszélés célja volt, hogy a projekt területen gazdálkodók megosszák egymással tapasztalataikat a különböző állatfajokkal való legeltetés előnyeiről és hátrányairól. Összesen 22 fő részvételével folyt az eszmecsere a LIFE projekt szocio-ökonómiai akciójának felelőse, az AKUT Egyesület képviselőinek koordinálásával.
2015. december 18.
A LIFE projekt keretében tervezett tevékenységek hatékony megvalósítása érdekében fontos szempont a helyi embereknek a gazdálkodásról, a természeti értékekről való véleményük, ismereteik megismerése a projekt fontos része. A projekt keretében zajló társadalomtudományi, szocio-ökonómiai kutatás részeként a helyi emberek tapasztalatait, véleményét gyűjtöttük össze a november-decemberi időszakban.
2015. december 15.
A csatornaáthelyezés részletes tervezése előtt az áthelyezés várható környezeti hatásainak becslésére volt szükség. A tanulmány azt vizsgálja, hogy a jelenlegi csatorna, illetve az új kialakítandó csatorna nyomvonalak különböző változatai milyen hatással vannak, illetve lennének a környezetre.
2015. szeptember 30.
Megjelent a Life projektet bemutató leorellós szórólap, a Dunatáj Közalapítvány kiadásában.
2015. augusztus 07.
Az elvi engedélyezési eljárás során több javasolt nyomvonalterv is megvizsgálásra került.
2015. április 07.
Hat információs táblát helyeztünk ki a projektterületen, mindegyik frekventált, jól látszó helyszíneken található. Az információs táblák feladata, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a Böddi-széken, a Kárpát medence egyik legnagyobb jelentőségű szikes taván és vízgyűjtő területén Life projekt zajlik a természetes vízviszonyok helyreállítása érdekében.
2015. március 16.
A szikes területek élővilágát bemutató foglalkoztató füzetek készültek kisiskolások, illetve felsős iskolások számára.
2014. október 04.
Idén ősszel igazi botanikai ritkaságot fedeztek fel kutatók a Böddi-széknél. A löszhátak egyik ritka és őszi virágzási ideje miatt különleges orchideaféle, a füzértekercs állományai kerültek elő. A különleges őszi időjárásnak köszönhetően ritka madárvendég is érkezett a Böddi-székre: a halfarkasok tengeri madarak, vádorútjuk során csak ritkán vetődnek el a szárazföld belsejébe.
2014. október 01.
2014. augusztus 28.
Az ősz elején aktuális feladatok közül a Böddi-Life projekt területen a zsiókás-nádas területek szárzúzása, kaszálása kiemelten fontos tevékenység. A projekt partner Dunatáj Közalapítvány a LIFE forrásból vásárolt traktorral és szárzúzóval hatékonyan tudta végezni e tevékenységet.
2014. június 15.
Böddi-szék környékén a magasabb fekvésű gyepterületek jelentős részén megfigyelhető a projektterületen belül a Kis-Ázsiából származó, Magyarországon nem őshonos keskenylevelű ezüstfa (Elaeagnus angustifolia) spontán megjelenése, terjedése. Megkezdtük pontos elterjedésének feltérképezését hatékony visszaszorításának érdekében.
2014. május 29.
A projekt nyitó tájékoztatón terepen ismertettük meg az érdeklődőknek a Böddi-széket, a projekt célkitűzéseit, a feladatokat és a várható eredményeket.
2013. november 25.
A projekt indító megbeszélésen a pályázat alapfeltételeit és pénzügyi keretrendszerét bemutató előadások megtekintését követően a partnerségi megállapodással kapcsolatos kérdések, felvetések tisztázására került sor.
2013. október 01.
A projekt keretén belül földvásárlás zajlik. Mivel a Dunatáj Közalapítványnak törvény szabta időkeret állt rendelkezésére, az egész adminisztratív projektcsapat a Közalaptvány földvásárlási akciójának sikeres befejezéséért dolgozott ebben az időszakban. A sokrétű, összetett feladat komoly háttéradminisztrációja a sikeres kivitelezés kulcsa volt.