A Sóballa tanösvény a világviszonylatban egyedülálló pannon szikesek legfőbb elemét, a klasszikus fehér vizű szikes tavi vízi élőhely együttest és a környező szikes élőhelyeket, a jellemző növény és állatfajokat mutatja be élményszerűen közeli módon, a Böddi-szék peremén.
A Sóballa tanösvény a világviszonylatban egyedülálló pannon szikesek legfőbb elemét, a klasszikus fehér vizű szikes tavi vízi élőhely együttest és a környező szikes élőhelyeket, a jellemző növény és állatfajokat mutatja be élményszerűen közeli módon, a Böddi-szék peremén. A tanösvény nevét az endemikus, kizárólag pannon szikes tavak környezetében növekvő különleges növényfaj, a magyar sóballa (Suaeda pannonica) adta, mely növényfaj egyik legfontosabb élőhelye a Böddi-szék.
A tanösvény kiindulási pontja gépjárművel Dunatetétlen és Akasztó között a “Jani bácsi horgásztava” táblánál lekanyarova, míg kerékpárral szintén az 53-as főút kerékpárútjáról letérve közelíthető meg.
A tanösvény mentén 13 állványra kihelyezett szöveges és grafikai tartalommal ellátott ismeretterjesztő információs tábla alapozza meg a természeti értékek bemutatását. A közlekedést a szikes-vízi élőhelyeken a több szakaszban kiépített pallósor-rendszer összesen 350 m hosszúságban támogatja. Irányjelző táblák és kis méretű QR kódos táblák bővítik a tájékozódási, ismeretszerzési lehetőségeket. A tanösvény mentén két megfigyelő torony nyújt kilátást a szikestavi és szikespusztai tájra, melyek kiváló madármegfigyelő pontok is egyben. A látogatók kényelmét egy fedett és egy nyílt pihenőhely, míg a kerékpárok elhelyezését a tanösvény indulásánál kihelyezett és rögzített kerékpártároló segíti.
A Böddi-szék egyedülálló különlegessége, hogy itt tényleg nagyon közelről figyelhető meg az a szikes tavak élővilága. Ezen a területen ugyanis a szabadon látogatható megfigyelőtornyok nem a medertől távol, hanem közvetlenül a tó partján találhatók. Ha valaki igazán szerencsés, akkor a Böddi-széken akár húsz méterről is láthat például gulipánt.
A tanösvény mentén tavasszal és ősszel élénk a madárforgalom: partimadarak, több százas csapatokban gyülekező bíbicek, gulipánok, északról érkező partfutók, darvak és vadludak táplálkoznak és pihennek ilyenkor a Böddi-széken. A tanösvény névadó növénye, a magyar sóballa nyár végén és ősszel látható, szinte egyedüli növényként a fehér színű szikes mélyületekben.