2016. 01. 15. 15:01 | Általános

Q-módszer alkalmazása a szocio-ökonómiai felmérésben

A Böddi-szék természeti adottságainak és tájhasználatának szubjektív megítélésére a projekt keretében szocio-ökonómiai kutatást végző kutatócsoport a társadalomtudományi kutatásokban gyakran alkalmazott, úgynevezett Q-módszert is bevezette.  A Q-módszer célja, hogy felmérje az egymástól eltérő véleményeket, elkülönítse az egyes társadalmi nézőpontokat. Így széleskörű, ám rendezett képet kaptunk a helyi gazdálkodók, növénytermesztéssel foglalkozó nagyvállalatok, falugazdászok, polgármesterek, vadászok nézőpontjáról. A szikes tavak környékén gazdálkodóktól, térségi szereplőktől azt kértük, hogy rendezzen el 25, a szikes tavak környékén készült fotót egy meghatározott rácshálón, amelynek egyik oldalán a tőle távol álló elképzeléseket, látványt megjelenítő, míg a másik oldalán a hozzá közel álló elképzeléseket, látványt megjelenítő fotók kapnak helyet. A módszer lényegét William Stephenson, brit fizikus és pszichológus fogalmazta meg az 1930-as években. 

A módszer matematikai hátterét korrelációszámítás és faktoranalízis adja, amelyek segítségével a hasonló véleményekből közös csoportokat, faktorokat hozhatunk létre. A módszert a társadalomtudományi kutatások több területén sikerrel hasznosítják főleg az Egyesült Államokban például többek között környezetvédelmi, szociológiai kutatásokban.

Íme a rácsháló vázlata, mely alapját képezi a képek kirakására alkalmas felületnek:

 

A képeken két gazdálkodó által kirakott fotósor látható. Bal oldalon az adatközlőhöz kevésbbé közel álló, míg a jobb oldalon a "szimpatikusabb" fotók sorakoznak.

 

 

 

 

 

 

A fotók, hang- és videofelvételek, illusztrációk jogtulajdonosai a szerzők.
A képek felhasználásához a szerző, illetve a projekt vezetőjének hozzájárulása szükséges.

Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság

Kiri Krisztina
projektvezető

Telefon: +36-30/149-3181

E-mail cím: kirik@knp.hu